32 205-93-01  lub  32 200-01-30 ul. Łętowskiego 16a Katowice

Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka”– to hasło przewodnie tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego 2023.
Święto to jest obchodzone corocznie od 1992 roku z inicjatywy Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego (WFMH).

Zgodnie z definicją WHO zdrowie psychiczne oznacza nie tylko brak zaburzeń czy choroby. Jest to także potencjał psychiczny człowieka, umożliwiający zaspokojenie własnych potrzeb, osiąganie sukcesów, czerpanie radości i satysfakcji z życia, sprzyjający nawiązywaniu i utrzymywaniu dobrych relacji z innymi ludźmi oraz aktywnemu udziałowi w życiu społecznym.
Dobre zdrowie psychiczne ma ogromny wpływ na nasz ogólny stan zdrowia.

Czasy, w których żyjemy są naznaczone pośpiechem, brakiem czasu dla najbliższych i nas samych, narażeniem na stres. Żyjąc w ciągłym biegu coraz częściej zapominamy o odpoczynku i małych lub większych przyjemnościach, które sprawiają nam radość i poprawiają samopoczucie…
Także obecny jesienny czas z brakiem słońca i coraz szybciej zapadającym zmrokiem obniża nasz nastrój…

Aby zadbać o zdrowie psychiczne powinniśmy prowadzić zdrowy styl życia, a szczególnie :
– dbać o wypoczynek, wysypiać się regularnie.
– prowadzić aktywny tryb życia – wysiłek fizyczny obniża poziom stresu i lęku oraz poprawia samopoczucie. Trzeba jednak pamiętać, iż nawet regularna aktywność fizyczna w przypadku wystąpienia choroby, nie jest w stanie zastąpić tradycyjnego leczenia farmakologicznego lub psychoterapii, stanowi jedynie czynnik wspomagający leczenie wielu zaburzeń.
– odżywiać się zdrowo – warto uwzględnić w naszym jadłospisie dania bogate w: witaminy z grupy B, witaminę D3, cynk, kwasy tłuszczowe omega-3, magnez czy selen. Istotne jest ograniczenie przetworzonej i niezdrowej żywności, fast foodów i słodyczy.
– utrzymywać swoje kontakty z rówieśnikami, przyjaciółmi i znajomymi. Pamiętajmy, że bardziej efektywne i pomocne są relacje i więzi bezpośrednie, oparte na kontaktach osobistych a nie przy pomocy mediów społecznościowych.

Dbajmy o swoje zdrowie psychiczne.
Próbujmy oderwać się choć na chwilę od pędu codzienności i zróbmy coś dla siebie – uśmiech, taniec, ulubiona książka lub film, spotkanie z przyjaciółmi poza domem czy pracą…
Jest wiele całkiem prostych możliwości poprawy samopoczucia i wzbudzenia pozytywnych wibracji- najważniejsze by po nie sięgać jak najczęściej!
Życzymy Państwu jak najwięcej pozytywnych zdarzeń i dobrego zdrowia !!!